środa, 30 marca 2011

Ruiny zboru w Gostkowie (Gießmannsdorf)

Gmina Stare Bogaczowice (po niemiecku: Alt-Reichenau)

Właśnie te ruiny dojrzałem zwiedzając wiatraczne wzgórze. Kiedyś była to wspaniała ewangelicka świątynia.W necie znalazłem informację, że budowa trwała w latach 1777-1780, ale data nad portalem widocznym na zdjęciu to rok 1785.Nie udało mi się znaleźć informacji o historii tych ruin ale od mieszkanki wsi dowiedziałem się, że jeszcze w 1956 roku zbór był używany przez miejscowych ewangelików i był w świetnym stanie. W latach pięćdziesiątych piorun trafił w zbór i spowodował pożar. To co pozostało po pożarze wywieźli w nieznane miejsce żołnierze a reszty dopełnił czas.


Trochę niebezpiecznie było stać pod tymi belkami wiszącymi na głową ale ten widok zrujnowanej dzwonnicy wart był uwiecznienia.


Krzaki w bądź co bądź kościele to niezwykły widok, a właściwie smutny.


Budynek po lewej to była ewangelicka szkoła a ten po prawej to budynek parafialny (dzisiaj mieszkalny). Jak mi powiedziano niedługo ruiny mają być rozebrane i po zborze nie zostanie żaden ślad...

2 komentarze:

  1. Sprostowanie:

    Jest to ruina kościoła ewangelickiego w Gostkowie nie Bogaczowicach. Opuszczony od roku 1946 czyli wysiedlenia ewangelickich mieszkańców- Niemców. Wyposażenie zostało przeniesione krótko po tym fakcie do innych świątyń w regionie, budynek pozostawiono sam sobie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nazwę miejscowości zmieniłem, dzięki. Co do historii tych zabudowń to zacytowałem opowiadanie mieszkanki tej wsi. Nie udało mi się dotrzeć do żadnych materiałów historycznych. W chwili robienia tych zdjęć, żyła podobno w okolicy jeszcze jedna inna kobieta pamiętająca czasy z przed II wojny światowej ale z nią nie rozmawiałem.

    OdpowiedzUsuń