piątek, 11 marca 2011

Prawie jak w Tyrolu

Sądząc po wyglądzie kościoła pewnie myślicie, że to zdjęcie z Tyrolu. No cóż, to też góry - Sudety, a dokładniej Rudawy Janowickie - wieś Wieściszowice. Jest to kościół pod wezwaniem najświętszego serca Pana Jezusa, pochodzący z 1850 roku.

czwartek, 10 marca 2011

Jawor

Świdnicki Kościół Pokoju ma swój odpowiednik w Jaworze. Zbudowana w tym samym czasie świątynia pod wezwaniem Ducha Świętego jest w dużo lepszym stanie a teren dookoła jest zadbany. Był tu kiedyś ewangelicki cmentarz ale został zlikwidowany w latach 70 XX wieku .

środa, 9 marca 2011

Wandale czy poszukiwacze skarbów?

Oglądamy pozostałości ewangelickiego cmentarza przy Kościele Pokoju w Świdnicy. Kiedyś pewnie przed sądem ostatecznym otworzą się wszystkie groby, ale tym razem przyczyna jest inna i smutniejsza...


Środa Popielcowa

Najwyższy, chwalebny Boże, rozjaśnij ciemności mego serca i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę, niezachwianą nadzieję i doskonałą miłość, zrozumienie i poznanie, abym wypełniał Twoje święte i prawdziwe posłannictwo.

Modlitwa św. Franciszka przed krzyżem

wtorek, 8 marca 2011

Cmentarz

Przy Kościele Pokoju w Świdnicy jest cmentarz ewangelicki a właściwie jego ruiny...

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół zbudowany z materiałów "nietrwałych" - drewna, słomy, piasku, gliny. Jednak przetrwał w niezmienionym stanie od połowy XVII wieku do dzisiaj! Jest to świątynia protestancka. Obok podobnego kościoła w Jaworze wpisany na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

poniedziałek, 7 marca 2011

Żeliwna chrzcielnica - Koniowo

Na pierwszym planie ciekawy detal: żeliwna chrzcielnica z XIX wieku.


Wnętrze kościoła w Koniowie

Oto wnętrze kościoła: w centrum barokowy ołtarz, a z boków widać empory na dwóch poziomach.


XVIII wieczny kościół w Koniowie

Jesteśmy na sobotniej wycieczce w okolicach Trzebnicy i trafiamy do wioski Koniowo. Wieś niby zwyczajna ale pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII wieku (starsza bądź co bądź niż nasza stolica). Podchodzimy w okolicę drzwi wejściowych do kościoła i jesteśmy w szoku! Kościół jest otwarty! Jeśli dziwi cię nasze zadziwienie to odwiedzasz pewnie kościoły tylko podczas niedzielnej mszy. Prawie wszystkie kościoły są w Polsce zamykane poza czasem sprawowania liturgii. Dla mnie to bardzo smutne. Ale tym razem wejdziemy do środka. Huuuuraaaaa!