piątek, 26 marca 2010

Ściana Płaczu (inaczej Ściana Zachodnia)

Talmud uczy, że kiedy Świątynia została zniszczona, wszystkie bramy do Nieba zostały zamknięte z wyjątkiem tej jednej. Kiedy muzułmanie zniszczyli Świątynię Na Skale Żydzi potrzebowali innego miejsca kultu. Nazwa Ściana Płaczu pochodzi stąd, że Żydzi przybywali tutaj aby opłakiwać zniszczenie Świątyni oraz wygnanie.

Zgodnie z ortodoksyjnym zwyczajem kobiety oddzielone są od mężczyzn drewnianym płotem.

Widok na Ścianę Płaczu w Jerozolimie

Jest uważana za pozostałość po Świątyni Salomona zniszczonej przez Tytusa w 68 roku n.e. W rzeczywistości jest to fragment ściany oporowej, wys. 15 m, na której od zachodniej strony opierał się dziedziniec świątyni wzniesionej przez Heroda Wielkiego w 20 p.n.e.

Trzy razy dziennie, przez tysiące lat, żydowskie modlitwy z całego świata są kierowane w tą stronę.


środa, 24 marca 2010

Kościół "Pater Noster"

Kościół "Ojcze Nasz" stoi obok częściowo zrekonstruowanego kościoła z IV w. wzniesionego nad grotą znaną jako miejsce, gdzie Chrystus nauczył uczniów modlitwy Pater Noster. Na murze dziedzińca kościoła umieszczono tekst modlitwy w kilkudziesięciu językach.


Jezus powiedział do swoich uczniów: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego! Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień. (Mt 6,7-15)