czwartek, 14 kwietnia 2011

Ścinawka Dolna

 Neoromański Kościół św. Jakuba Apostoła /1900-04/.  Ale skąd taki wielki kościół w małej miejscowości, liczącej nieco ponad 1000 mieszkańców?

Kościół w Cesarzowicach - gm. Środa Śląska


Jeszcze ze starych archiwów: kościół św. Marcina. Za stroną  www.srodaslaska.pl podaję:

" Kościół filialny pod wezwaniem św. Marcina w Cesarzowicach - kościół gotycki z XVI-XVII w. z kamienia łamanego, orientowany, jednonawowy, z wyższym prostokątnym prezbiterium, z wieżą od zachodu. Wejście w wieży sklepione łukiem koszowym. Na wieży nieczynny zegar. We wnętrzu zachowane drewniane gotyckie piaskowcowe sakramentarium z chrzcielnicą i płytą nagrobną, drewniane drzwi oraz rzeźby św. Jadwigi oraz biskupa z monstrancją: barokowy krucyfiks i obrazy: Madonna, Ukrzyżowany i Chrystus w Ogrójcu."

środa, 13 kwietnia 2011

Bagno k/Obornik Śląskich


Robiąc to zdjęcie naraziłem się proboszczowi tutejszej parafii - przez nieuwagę źle zaparkowałem samochód (był zakaz) i musiałem wysłuchać nagany. Nie było "dzień dobry", ani "szczęść Boże" ani radości, że ktoś przyjechał z daleka obejrzeć piękną świątynię - generalnie smutno i nieprzyjemnie się zrobiło. Chociaż była niedziela to kościół zamknięty ale już nie miałem siły o to zapytać. Zdążyłem się przyzwyczaić: kościoły w Polsce służą tylko do odprawiania mszy.

wtorek, 12 kwietnia 2011

Kościół w Lubnowie



Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1313 roku. To co na zdjęciu pochodzi z XV wieku.



Powyżej grobowa płaskorzeźba rodziny von Diebitsch. Rodzina zasłużyła na szczególne względy bo Hans von Diebitsch był fundatorem kościoła.


Ten aniołek strzeże kościoła, ale dlaczego ma tylko jedno skrzydło?

Zdjęcie z krzyża


Jesteśmy w katedrze w Kolonii.

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

niedziela, 10 kwietnia 2011

Wrocław

Jesteśmy na zabytkowym cmentarzu żydowskim we Wrocławiu.

Ślady po oblężeniu miasta w 1945 roku.





Przez lata wszystko porosło roślinnością, która jest zielona przez cały rok.


Chociaż cmentarz ma status muzeum to niewiele się tutaj naprawia...


Jesteśmy w centrum miasta, a jednak tutaj panuje cisza i tylko ptaki przerywają ją z rzadka.


Na żydowskich grobach często widuje się ułożone kamyki. Geneza tego zwyczaju ma kilka wyjaśnień. Prawdopodobnie obyczaj pochodzi z dawnych czasów, gdy zwłoki grzebano na pustyni. Zabezpieczenie przed dzikimi zwierzętami miejsca pochówku poprzez ułożenie na nim kamieni, było wyrazem szacunku dla zmarłego. Na groby nie przynoszono kwiatów i zniczy, jednak przenikanie kultur zaciera obecnie tą różnicę.

Ciekawe informacje o żydowskich cmentarzach można znaleźć tutaj