środa, 19 maja 2010

Wnętrze kościoła Prymatu św. Piotra

To tu zmartwychwstały Jezus ukazł sie po raz trzeci swoim uczniom kiedy wracali z nieudanego połowu. Na słowa Jezusa zarzucili sieć ponownie i wyciągnęli mnóstwo ryb. Potem jedli z Nim razem pieczone ryby i chleb. Skała, której przygotowano posiłek wznosi się przed ołtarzem kościoła.

Plac św. Piotra w deszczu

Nawet w Rzymie czasem w lecie pada deszcz. Dlatego pamiętaj o parasolu chyba, że chcesz stać z krzesłem na głowie.

Jak sobie radzić w Rzymie

Na pielgrzymkę do Rzymu wybraliśmy się autobusem. W dniu powrotu do domu okazało się, że nasz pojazd jest zablokowany przez nieprawidłowo zaparkowany samochód - brakuje 2 metrów żeby wyjechać. Wieczne miasto nie chciało się z nami rozstać! Jak widać na zdjęciu wśród nas byli nie tylko emeryci. Autko zostało zwyczajnie przeniesione i było po problemie.

wtorek, 18 maja 2010

Na ruinach twierdzy Masada

Ruiny twierdzy Masada znajdują się nad brzegiem Morza Martwego na wysokim płaskowyżu spalonym słońcem. Nie rosną tu żadne drzewa ani krzewy. Teren jest martwy (przynajmniej w lipcu kiedy zrobiono te zdjęcie). Jednak ciekawskie ptaki trafiają nawet tutaj i zachowują się jak oswojone. Nie wykazują ani odrobiny lęku przed ludźmi (to zdjęcie wykonano z odległści ok. 2 metrów).

Wschód słońca na górze Synaj


Codziennie na górę wchodzi kilka tysiecy ludzi. Wspinają się w środku nocy wąską ścieżką na wysokość ponad 2 tysiące metrów. Na szczycie często brakuje miejsca. Niektórzy się modlą inni śpią, ale większość czeka na moment kiedy słońce wychyli się zza horyzontu. Widok i kolor skał jest niesamowity a przy odrobinie wyobraźni możesz się poczuć ja Mojżesz...

niedziela, 16 maja 2010

Góra Synaj - wielbłąd do wynajęcia

Na Synaj można wejść lub wjechać na wielbłądzie. Odbywa się to zwykle nocą bo wtedy upał nie daje się tak we znaki. Normalna cena to 10 dolarów, chociaż od mojego przyjaciela beduin zarządał w połowie drogi dopłaty bo jak uzasadniał "pasażer jest za ciężki i wielbłąd się zmęczył". Teraz w porannym słońcu z powodu braku klientów ten dzielny wierzchowiec odpoczywa.

Druga stacja Drogi Krzyżowej w Jerozolimie


Na kilka chwil, na czas kiedy przechodzą tędy chrześcijanie podczas odprawiania Drogi Krzyżowej przerywa się handel i dywan zostaje zdjęty ze ściany.