sobota, 15 maja 2010

Krzyżowcy

To zdjęcie długo przeleżało gdzieś na twardym dysku mojego komputera. Nie widziałem w nim nic niezwykłego. Było tak do czasu kiedy dowiedziałem się jak stare są krzyże widoczne na zdjęciu. Na ścianach wzdłuż schodów prowadzących do kaplicy Krzyża Świętego, zwanej też kaplicą św. Heleny widnieją krzyże wycięte sztyletami przez krzyżowców po zdobyciu Jerozolimy 15 lipca 1099 roku.

piątek, 14 maja 2010

Kościół "Domine Quo Vadis?"

Wierni Średniowiecza wierzyli, że te ślady stóp zostały odciśnięte przez Chrystusa na drodze Appijskiej w momencie jego spotkania ze św. Piotrem. Według poetyckiego opowiadania Pseudo Linusa Piotr został nakłoniony przez współbraci do ucieczki z miasta:

"Następnej nocy, po odprawieniu modlitwy liturgicznej, pożegnał braci, i poleciwszy ich Bogu blogosławieństwem, wyruszył sam. Podczas drogi spadły mu bandaże z nóg zużyte przez okowy. Przekraczał bramę miasta, gdy zobaczył nadchodzącego mu z przeciwka Chrystusa. Oddał mu cześć i zapytał: "Panie dokąd idziesz?" (Quo Vadis Domine). Chrystus mu odpowiedział: "Idę do Rzymu, abym został ukrzyżowany na nowo". Piotr na to: "Panie, będziesz ukrzyżowany na nowo?" Chrystus mu odpowiedział: "Tak, będę ukrzyżowany na nowo!" Piotr: "Wracam z powrotem aby iść za tobą". Po czym Chrystus uniósł się ku niebu. Piotr utkwionym wzrokiem towarzyszył mu płakał z radości. Oprzytomniawszy zrozumiał, że słowa te odnosiły się do jego męczeństwa, że mianowicie w nim będzie cierpiał Pan... I tak radujący się wrócił do miasta, sławiąc Boga. Opowiedział braciom, że Pan go spotkał i powiedział mu, że będzie przez niego ukrzyżowany na nowo."

czwartek, 13 maja 2010

Pomnik papieża Jana XXIII na Ostrowie Tumskim

Główną zasługa tego papieża było zwołanie Soboru Watykańskiego II. Sobór zapoczątkował zmiany, które przekształciły oblicze Kościoła Katolickiego.


Uzdrowienie

"Wszystkie też istoty żyjące, od których tam się roi, dokądkolwiek potok wpłynie, pozostają przy życiu: będą tam też niezliczone ryby, bo dokądkolwiek dotrą te wody, wszystko będzie uzdrowione. "

(Ks. Ezechiela 47,9)

Matka Boża Niepokalana

Piękna i pełna pokoju czuwa nad katedrą Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu.

środa, 12 maja 2010

wtorek, 11 maja 2010

Fragment portalu katedry w Kolonii

W jednym z poprzednich postów napisałem, że katedra w Kolonii była budowana ponad 600 lat. Ten fragment portalu to tylko mała próbka niezrównanej finezji budowniczych.

I żyli długo i szczęśliwie

To jest prawdopodobnie najdłuższa limuzyna w mieście. Do ślubu wszystko musi być naj... Życzę młodej parze aby byli naaaaaajbardziej szczęśliwi.

poniedziałek, 10 maja 2010

Grób nieznanego żołnierza


Napis na tablicy brzmi: "Nieznany żołnierz Armii Radzieckiej. Zginął w pobliżu Jasnej Góry w styczniu 1945. " To zdjęcie zrobiłem w parku otaczającym klasztor Jezuitów na Jasnej Górze 30 grudnia 2009. Wiele razy przechodziłem obok tego grobu i zawsze zastanawiałem się kim był ten człowiek, czy jego rodzina wie jak zginął, czy wierzył w Boga i jaki ma sens to że zginął w takim niezwykłym miejscu. Pytania pozostaną bez odpowiedzi.

Jeśli zapomnę o nich ty Boże zapomnij o mnie

W kryptach pomnika złożona jest ziemia z mogił z 2000 miejscowości masowych mordów ludności polskiej ziemi: wołyńskiej, tarnopolskiej, lwowskiej, stanisławowskiej, lubelskiej, poleskiej, i rzeszowsko przemyskiej w latach 1939-1947.

Pomnik znajduje się na jednym ze skwerów w centrum Wrocławia.

Katedra Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Wybrałem się w sobotę na przechadzkę po Ostrowie Tumskim z zamiarem zrobienia zdjęć katedry. Pogoda wydawała się idealna ale ciągle coś przeszkadzało. Prawie cały czas na ulicy były zaparkawone samochody albo tłumy turystów. Zrezygnowałem i razem żoną poszedłem coś zjeść do przytulnej pizzeri, która się znajduje głęboko w piwnicy jednej z kamieniczek. Miło spędziliśmy czas a kiedy wróciliśmy na ulicę sytuacja przedstawiała się zupełnie inaczej: samochody i tłumy zniknęły a słońce pięknie oświetliło od zachodu front katedry.Wystarczyło tylko wycelować i nacisnąć migawkę.