czwartek, 3 marca 2011

Stary Zamek

Na zdjęciu widać piękny romański kościół z XIII wieku. "Stary Zamek" to nazwa wsi, w której zamku żadnego niestety nie ma. Warto się tu wybrać przy okazji n.p. wycieczki na górę Ślężę. Wieś znajduje się mniej więcej pomiędzy Wrocławiem a Sobótką.

Sułów

Do kolekcji świątyń poewagelickich na Dolnym Śląsku dodajemy jeszcze kościół Piotra i Pawła w Sułowie. Ma prawie 300 lat i otoczony jest przepięknymi starymi dębami.

środa, 2 marca 2011

Kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Miliczu

Kiedyś był to kościół ewangelicki. Po 1946 roku jest to kościół katolicki. Jest to jeden z siedmiu kościołów „Łaski”, wybudowanych jako dowód przychylności dla śląskich ewangelików, przez cesarza Austrii i na mocy układu altransztadzkiego.

Kościół - Pawłów Trzebnicki c.d.

Tak wygląda kopuła kościoła. Przyznacie, że robi wrażenie?

Wnętrze kościoła w Pawłowie Trzebnickim

Wszystko drewniane, rzeźbione i do tego te trzy poziomy balkonów! W małej wiosce, o której raczej nie jest zbyt głośno. Przeżycie niesamowite.

wtorek, 1 marca 2011

Pawłów Trzebnicki

Do Pawłowa Trzebnickiego trafiłem podczas niedzielnej wycieczki samochodowej w okolicach Wrocławia. Wiedziałem, że jest tam kościół z pruskim murem i nic więcej. Okazało się, że ma trzysta lat a w środku jest niesamowity, ale o tym w następnym poście.

poniedziałek, 28 lutego 2011

Wnętrze kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

Jeśli chcesz zobaczyć wnętrze kościoła to musisz poprosić kościelnego, który mieszka naprzeciwko, o otwarcie bramy. Była niedziela i musiałem bardzo pokazać, że mi zależy aby się dostać do środka. Trochę się rozczarowałem bo boazeria pomalowana błyszczącym lakierem nie pasowała raczej do tych starych ścian...

Drewniany kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grabownie Małym

Jeden z nielicznych na Dolnym Śląsku drewniany kościół o cechach gotyckich. Drewniana konstrukcja zachowała się przez prawie 400 lat! Znajduje się ok 4 km od Twardogóry.

Kościół Trójcy Świętej w Twardogórze

Kościół pod wezwaniem Trójcy Św. był pierwszym luterańskim kościołem parafialnym w Twardogórze. Kościół ten niekiedy nazywano również "Polskim" ponieważ aż do końca XIX w. wygłaszano w nim popołudniowe kazania po polsku. Nie udało mi się niestety dowiedzieć czy jest obecnie używany.

Ruiny pałacu w Brzezince

Pierwsi właściciele tego pałacu wybudowali kościół, który pokazałem w poprzednim wpisie. Pałac jaki jest każdy widzi natomiast kościół zachował się do dzisiaj w niezłym stanie.