czwartek, 7 kwietnia 2011

Kuźniczysko

Przy drodze z Wrocławia do Milicza znajduje się wieś Kuźniczysko a w niej kościół wykonany całkowicie w konstrukcji drewnianej, pierwotnie ewangelicki. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1709 roku. Odrestaurowany został w XIX wieku ale od lat jest nieużytkowany (jak widać na zdjęciu). Nie wszedłem na teren okalający kościół ponieważ dostępu broniła brama z kłódką. Z tyłu znajduje się dosyć rozległy teren porośnięty starymi dębami. Nie udało mi się ustalić czy jest to cmentarz albo ogród?
Jest szansa na przywrócenie świetności kościoła:

Notatka ze strony www.trzebnica.pl
W dniu 28 maja pomiędzy Burmistrzem Gminy Trzebnica - Markiem Długozimą a przedstawicielami Fundacji „ Zamki i Rezydencje Dolnego Śląska ” z Wrocławia Prezesem Januszem Janiszewskim oraz Wiceprezesem Romanem Piechowiakiem została podpisana umowa przekazania jednego z piękniejszych, unikatowych w skali kraju i świata obiektów sakralnych naszej gminy. Przedmiotem przekazania jest budynek Kościoła filialnego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP, wpisanego do rejestru zabytków, prowadzonego przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Bazylika w Trzebnicy

W oddali wyłania się cel pielgrzymek do grobu św. Jadwigi Śląskiej.

środa, 6 kwietnia 2011

Kościoły w Janowicach Wielkich

Ten na pierwszym planie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodzi z XV wieku a ten w głębi, parafialny, to kościół barokowy.

wtorek, 5 kwietnia 2011

Marciszów - kościół św. Katarzyny

Zbudowany w XIV wieku. Obecnie służy jako kaplica cmentarna. Na wieży widać pozostałość zegara słonecznego.


Kościół św. Wawrzyńca w Dziwiszowie

Dziwiszów to mała miejscowość nieopodal Jeleniej Góry. Ten piękny czternastowieczny kościół jest w trakcie renowacji. Jeżeli powiększycie zdjęcie to głównej ścianie zobaczycie billboard z reklamą. Ale jaka to reklama? Tablica oznajmia, że w latach 2007-2012 w diecezji legnickiej odbywa się synod biskupów. Ślicznie, ale czy to od razu powód aby szpecić ścianę kościoła z XIV wieku?


All We Need Is Love...

Czy mogę się przysiąść moja droga?

Szepnę tylko słówko...

Pozwala Pan sobie na zbyt wiele!

Jestem obrażona i bardzo się gniewam!

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Widok na Bazylikę w Strzegomiu

W jednym z poprzednim postów zachwycałem się imponującym wyglądem tej bazyliki. Dzięki dobrej pogodzie i uprzejmości mojej żony, która użyczyła mi swojego teleobiektywu udało się zrobić zdjęcie ze wzgórza tuż za miastem. Mieszkalne domy na tle świątyni wyglądają jak klocki LEGO.