wtorek, 3 sierpnia 2010

Figura św. Jana w Bazylice św. Jana na Lateranie

I jeszcze zapomniałem o św. Janie. Janie Chrzcicielu oczywiście, w Bazylice na Lateranie. Dzisiaj znalazłem taką informację: "Bazylika św. Janów na Lateranie, zwana błędnie jako Bazylika św. Jana na Lateranie bo poświęcona jest dwóm świętym, właściwie Arcybazylika Najświętszego Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty na Lateranie". Hmm... muszę to wyjaśnić.

Aha i jeszcze to: dlaczego goście bazyliki rzucają monety pod stopy świętego???

Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie wpisy z tej podróży


Ponte Rotto - Przerwany Most

Kiedy próbowałem znaleźć ciekawe ujęcie nocne Tybru prawie niemożliwe było zrobienie zdjęcia, na którym nie będzie brzydkich prowizorycznych pawilonów i plastikowych namiotów.
Ten widok jest wyjątkiem. Na zdjęciu ruiny najstarszego rzymskiego mostu (z II w. p.n.e.).

Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie wpisy z tej podróży

Całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu

Wędrujemy przez Rzym, zaszło już słońce. Kościoły pozamykane ale jak się okazuje nie wszystkie. Podchodzimy do kościoła św. Anastazji żeby obejrzeć pięknie oświetloną fasadę i widzimy, że ktoś wchodzi do środka. Jutro tu raczej nie wrócimy więc korzystamy z okazji i idziemy za nim. W środku wyjaśnia się powód, dla którego kościół jest nadal otwarty - w małej bocznej kaplicy trwa adoracja. Mało tego - jak czytamy na plakacie ta adoracja trwa nieprzerwanie od roku 2001! Przyklękamy i my na parę minut w ciszy.

Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie wpisy z tej podróży

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Nocny spacer po Rzymie


Zwiedzanie Rzymu w temperaturze 30 stopni w cieniu jest wyzwanie dla naszej kondycji i wytrwałości. Co prawda w wąskich uliczkach zawsze można znaleźć trochę cienia ale dopiero nocą można oddychać swobodnie i uciec od tłumu turystów.

Kliknij tutaj aby zobaczyć wszystkie wpisy z tej podróży