sobota, 26 grudnia 2009

Boże Narodzenie

"6 Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. 7 Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie." (Łk 2,6-7)

Szukając Boga nie zapominaj pochylać się nad tym co słabe i bezbronne.środa, 23 grudnia 2009

Atrium Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Wewnątrz zabudowań Bazyliki znajduje się potężne atrium a na środku obelisk z postacią św. Hieronima. Św. Hieronim to bardzo ciekawa postać. Ostatnie lata życia spędził w pustelni w okolicy Betlejem. Więcej na jego temat znajdziesz w Wikipedii

wtorek, 22 grudnia 2009

Pole Pasterzy nieopodal Betlejem

Ok. 3 km od Betlejem, na równinie (zgodnie z tradycją zwanej polem Rut lub Booza, czyli imionami przodków króla Dawida) w roku 1935 wzniesiono na ruinach starego klasztoru Sanktuarium Pasterzy. Zgodnie z tradycją na tym miejscu anioł zwiastował pasterzom narodzenie Mesjasza.

"8 W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. 9 Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. 10 Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: 11 dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. 12 A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». 13 I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: 14 «Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania». 15 Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili nawzajem do siebie: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił». 16 Udali się też z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie. 17 Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu. 18 A wszyscy, którzy to słyszeli, dziwili się temu, co im pasterze opowiadali. 19 Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. 20 A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to było powiedziane. " (Łk 2,8-20)

Wnętrze Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Jest jedną z najstarszych chrześcijańskich świątyń, w której odprawiane są nabożeństwa. Pierwszy kościół zbudowany w tym miejscu, został wzniesiony w IV w. przez cesarza Konstantyna.

poniedziałek, 21 grudnia 2009

Wejście do Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem

Do Bazyliki Narodzenia Pańskiego prowadzi obecnie tylko jedno wejście. Jest tak niskie, że każdy kto przez nie wchodzi musi się nisko skłonić.

Główny plac Betlejem


Zbliża się Boże Narodzenie, myślami wędrujemy do miejsca narodzin Jezusa.Tak wygląda wspólcześnie główny plac miasteczka. Betlejem należy obecnie do Autonomii Palestyńskiej i jest zamieszkiwane przez ok. 30 tyś. ludzi.

Zobacz więcej informacji na Wikipedii