piątek, 19 lutego 2010

Wadi Qelt

To skaliste koryto rzeki jest dogodnym szlakiem prowadzącym przez pustynię. Woda płynie tu tylko w porze deszczowej. Rzeka wyrzeźbiła kanion o stromych wapienno-kredowych ścianach. Z rzadka spotyka się kępki roslinności i drzewa.

Na Pustyni Judzkiej

Zadziwiające jak to koźlątko potrafi przeżyć na pustni.

czwartek, 18 lutego 2010

Łuk tryumfalny Tytusa

"Tytus w Rzymie tryumfalny pochód obchodził, a przed nim niesiono między innymi złoty stół chlebów pokładnych, siedmioramienny lichtarz i zwoje zakonu. Zbudowana po temu brama, zwana łukiem tryumfalnym Tytusa stoi po dziś dzień, nieuszkodzona, u stóp wzgórza palatyńskiego, około 200 metrów od Kolosseum. Znajdujące się na tym łuku płaskorzeźby w kamieniu przedstawiają chwile z oblężenia i zburzenia Jerozolimy, i pokonania żydów; jedna z nich przedstawia zabranie siedmioramiennego lichtarza."

Fragment pochodzi z książki: Historia biblijna dla rodzin chrześcijańskich czyli proste a gruntowne objaśnienie Dziejów Starego i Nowego Testamentu. Opracował ks. Proboszcz J. Stagraczyński. T. II: Nowy Testament.
Drukiem i nakładem Karola Miarki w Mikołowie [1897],

poniedziałek, 15 lutego 2010

Kaczka dziwaczka

Bardzo głodna czy bardzo towarzyska?

Ogród Oliwny

„Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!” (Łk 22, 42)

W ogrodzie przylegającym do Bazyliki Konania w Jerozolimie rośnie dzisiaj siedem starych oliwnych drzew - pozostałość gaju oliwnego. Mogły one wyrosnąć z korzeni drzew z czasów Jezusa. Franciszkanie opiekują się ogrodem od 1666 roku.